APTGL475U120D4G
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGL475U120D4G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 610 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : D4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.2V @ 15V, 400A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : D4
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 4 mA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 2082 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 24.6 nF @ 25 V
Configuration : Single
NTC Thermistor : No
Base Product Number : APTGL475
Description : IGBT MODULE 1200V 610A 2082W D4
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 610 A 2082 W Chassis Mount D4
Product Tags:
IGBT module 1200V 475A